Menu
  • Link do mapy serwisu
  • Pl
  • W laboratorium ciszy i dźwięków
  • W laboratorium ciszy i dźwięków
 

W laboratorium ciszy i dźwięków

Szum wiatru, szkolny dzwonek, rozbawione dzieci na podwórku, śpiew ptaków, przejeżdżające samochody, tykający zegar, kompozycje Fryderyka Szopena – paleta otaczających nas dźwięków jest niezwykle bogata.

Tym – jak, gdzie i dlaczego rozchodzi się dźwięk, a także jak nad nim zapanować – zajmuje się akustyka, jedna z dziedzin nauki, o której opowie Wam mgr inż. Marcin Zastawnik, zabierając Was do Laboratorium Akustyki Technicznej, które znajduje się w Akademii Górniczo-Hutniczej.  

Mgr inż. Marcin Zastawnik – jest doktorantem w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Naukowo jest związany z akustyką – prowadzi badania w zakresie rozchodzenia się dźwięków w pomieszczeniach oraz poszukuje sposobów, aby zapanować nad nimi, a także zajmuje się pomiarami parametrów akustycznych materiałów wykończeniowych wnętrz i wykorzystaniem tych informacji do tworzenia modeli komputerowych. Pasjonuje się popularyzowaniem nauki  – jest laureatem II miejsca w I edycji konkursu FameLab.

 

Książeczki AGH Junior

All rights reserved © 2017 Akademia Górniczo-Hutnicza